Epoksi Zemin Kaplamaları zemin sektöründe çok geniş bir kullanım alanına ev sahipliği yapmıştır. Zemin sektöründe kullanılmasının en temel amaçlarından birisi fiziksel ve kimyasal etkenlerin beton yüzeyler üzerindeki oluşa bilecek olumsuz olayları gidermektir. Epoksi esaslı döşeme kaplamaları yapılmış olan mekanlarda betonarme betonuna kıyasla çok üstün performansa sahip kesintisiz bir yüzey elde edilebilmektedir.Epoksi Zemin Kaplama 4 farklı uygulama çeşidi bulunmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Uygulama Çeşitleri

Rulo Epoksi kaplamanın işçiliği kolay ve maliyetinin ucuz olması nedeniyle epoksi kaplama modellerinde en çok tercih edilen üründür.

Portakal Desenli epoksi kaplama

Your Content Goes Here

Epoksi Zemin Kaplama Yapımı

Epoksi Zemin Kaplama Zemin Hazırlığı: Epoksi Zemin Kaplaması yapılacak beton yüzeyler aderansı azaltacak veya engelleyecek her türlü yağdan, tozdan, kirden arındırılmış olmalıdır. Yüzeydeki serbest parçalar, beton yüzeylerdeki çimento şerbeti ve yapışmaya engel olan parçalar temizlenmelidir. Beton yüzeyler yeterli dayanıma sahip olmalıdır. Beton minimum 25 N/mm² basınca dayanıklı en az 1,5-2 N/mm² çekme dayanımına sahip olmalıdır. Yüzey temiz düzgün, kuru olmalı %5 nemi geçmemelidir, eğer nem oranı bu değerin üzerinde ise nemli yüzeylerde kullanılan PRIMER SC 220 %100 Nemli Yüzeyler İçin Epoksi Astar kullanılmalıdır. Yüzey hazırlığı mekanik yöntemler (shot- blasting, diamond grinder, elmas taş) kullanılarak yüzeyde oluşmuş şerbet tabakası kaldırılacak, oluşan toz tabakası endüstriyel vakumlu süpürge ile süpürülecektir. Yüzeyde (şerbet tabakası) gevşek kısım kesinlikle olmamalıdır.

Epoksi Zemin Kaplama Yüzey Tamiratı

Yüzey hazırlığı yapılmış zemindeki, çatlaklar mekanik ekipmanlarla pürüzlendirilir. Anolar halinde kesilmiş derzler uygun bir hilti kırım makinası ile V şeklinde açılır yüzeyde oluşan toz ve parçacıklar süpürülür endüstriyel vakumlu süpürge ile tozdan arındırılır. PRIMER SC 215 Solventsiz Epoksi Astar Macun kıvamına getirilerek mala veya ıspatula ile yüzeye uygulanarak işlem sonlandırılır.

Epoksi Zemin Kaplamaları Astar Uygulaması

Yüzey hazırlığı ve tamiratı yapılmış beton yüzey,Epoksi Kaplama öncesi, yüzeydeki kılcal boşlukların kapatılması, yüzey mukavemetinin artırılması ve epoksi kaplamanın yüzeye aderansının sağlanması açısından, Yüzeye 0.400 kg/m² PRIMER SC 215 Solventsiz Epoksi Astar içerisine 0.400 kg/m² 0,1-0,3 kuvars dolgu kumu ilave edilir. Epoksi Astar uygulamasına geçilmeden önce ürünün karışım oranlarına dikkat edilerek düşük devirli bir karıştırıcı ile önce, A bileşeni (epoksi reçine) karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken, B bileşeni (epoksi sertleştirici) ve belirtilen miktardaki 0,1-0,3 kuvars dolgu kumu yavaş yavaş A bileşeni içerisine ilave edilir ve 3-4 dakika homojen olacak şekilde karıştırılarak ürün uygulamaya hazır hale getirilir. Karışımı hazırlanmış ürün yüzeye mala yardımı ile uygulanır. Yüzey yaş iken üzerine 0.3-0.7 kuvars kumu 2 kg/m² olacak miktarda serpilir. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte 12 saat sonra yüzey üzerindeki fazla kuvars kumlar endüstriyel vakumlu süpürge ile süpürülüp Ara Kat uygulamasına hazır hale getirilir.

Epoksi Zemin Kaplama Ara Kat Uygulaması

Astar Kat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı. Herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte astar uygulamasından 12 saat sonra üzerine SC 650 Ara Kat yüzeye 0,800 kg/m² olacak miktarda mala yardımıyla uygulanır uygulamaya geçilmeden önce ürünün karışım oranlarına dikkat edilerek düşük devirli bir karıştırıcı ile önce, A bileşeni (epoksi reçine) karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken, B bileşeni (epoksi sertleştirici) yavaş yavaş A bileşeni içerisine ilave edilir ve 3-4 dakika homojen olacak şekilde karıştırılarak ürün uygulamaya hazır hale getirilir. SC 650 Ara Kat Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak değişmekle birlikte 12 saat sonra, Yüzeye alanın ölçülerine göre iletken bakır baraların montajı yapılır ve bakır baralar topraklama kitine bağlanır.

Epoksi Zemin Kaplama Uygulaması

Ara Kat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı, herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte ara kat uygulamasından 12 saat sonra üzerine iletken bakır bara montajlanmış Ara kat uygulanmış yüzeye PRIMER SC 325 Epoksi Astar, 0.200 kg/m² olacak miktarda mala veya çekpas yardımı ile uygulanır ve yüzey rulo ile taranır. Uygulamaya geçilmeden önce ürünün karışım oranlarına dikkat edilerek düşük devirli bir karıştırıcı ile önce A bileşeni (epoksi reçine) karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken, B bileşeni (epoksi sertleştirici) yavaş yavaş A bileşeni içerisine ilave edilir ve 3-4 dakika karıştırılarak Epoksi homojen bir karışım elde edilerek uygulamaya hazır hale getirilir.

Epoksi Zemin Kaplama Son Kat Uygulaması

PRIMER SC 325 Epoksi Astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı, herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte PRIMER SC 325 Epoksi Astar uygulamasından 12 saat sonra üzerine FLOOR SC 470 Anti-statik Epoksi Kaplama taraklı mala veya seviye tarağı ile 1.5 kg/m² olacak miktarda uygulanarak işlem sonlandırılır. Uygulamaya geçilmeden önce ürünün karışım oranlarına dikkat edilerek düşük devirli bir karıştırıcı ile önce, A bileşeni (epoksi reçine) karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken, B bileşeni (epoksi sertleştirici) yavaş yavaş A bileşeni içerisine ilave edilir ve 3-4 dakika homojen olacak şekilde karıştırılarak ürün uygulamaya hazır hale getirilir. Uygulama bittiğinde pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı herhangi bir şekilde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Son kat uygulaması yapılmış yüzey 48 saat içinde yaya trafiğine açılabilir Elektrostatik Tepki Yer direnci Rg<106 ohm ( IEC 61340-4-1) Ortalama yer direnci 104 ≤ Rg ≤ 106 ohm ( IEC 61340-4-1 Zemin üzerindeki iletkenlik ölçüm noktaları arasında en az 50 cm mesafe olmalıdır. Ölçüm esnasında yetersiz sonuç veren noktalar varsa bu noktaların 50 cm çevresi dahilinde ilave ölçümler yapılmalıdır. Zeminin iletkenlik testi ölçümleri (< 35 MΏ (IEC 61340-4-1) sonuçları ölçüm yapılan alanda kabul edilir değerlerdir.

Epoksi Zemin Kaplama Temizliği Ve Bakımı

Genel olarak ıslak ve vakumlu mekanik sıyırıcı en uygun temizlik uygulamasıdır. evlerde genel temizlik aracı olan Bez ve kova yardımı ile yapılan yıkama önerilmez. Nedeni ise Hijyen koşullarının çok önem taşıdığı koşullarda bakterisit solüsyonu kullanılabilir ve 60- 80ºC sıcaklıklarda buharlı temizleme daha uygun görüldüğü için önerilir. Aşındırıcı kimyasal maddelerin dökülmesinin yaygın olduğu fabrikalarda ve okullarda epoksi kaplama yapılan yüzeyin en kısa zamanda temizlenmesi gerekir.aksi taktirde zeminde oluşa bilecek sorunlar yapan firmanın verdiği garanti kapsamına girmemektedir.

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

Epoksi Zemin Kaplamaları yapılacak olan mekanın zemini firmamız tarafından keşf edilerek istenilen özelliklere uygun olan rulo epoksi-selflevelling epoksi-portakal yüzeyli epoksi-anti statik epoksi bu ürünlerden biris mekanın özelliklerine uygun görüldüğü takdirde firmamız seçilen modeli birim fiyat üzerinden değerlendirecektir.

Epoksi Zemin Kaplamaları Görselleri

epoksi zemin kaplama
epoksi zemin kaplama
epoksi zemin kaplama
epoksi zemin kaplama
epoksi zemin kaplama
epoksi zemin kaplama