akrilik zemin kaplama
akrilik zemin kaplama

Akrilik Zemin Kaplamaları Resurfacer Uygulaması

Akrilik resurfacer su bazlı, akrilik bağlayıcılı,dolgu ile desteklenen ve silis kumu ile karıştırılarak uygulanan, asfalt zeminlerde üst katmanların aderansını arttırmak, gözenekleri kapatmak ve düz bir zemin elde etmek amacıyla kullanılan malzemedir.Akrilik resurfacer ile kaplanacak yüzey toz, kir ve çöplerden arındırılmalıdır. Verimli bir uygulama için zemin sıcaklığı asgari 10C, azami 35C olmalıdır. Resurfacer %20 su ve %30 kum ile karıştırılarak gelberi veya 60cm genişliğinde çekpas (squeegee) ile uygulanır.Gerekli olan su miktarı sıcaklığa bağlı olarak değişim gösterebilir, yüksek sıcaklıklarda azami %40 oranında su kullanılabilir. Akrilik resurfacer su ve kumu hafif koyu ancak kolay akan bir kıvama gelinceye kadar homojen bir şekilde elektrikli matkap ile karıştırılmalıdır. Kaplama sarfiyatı 350-450g/m2’dir,yüzeyin dokusuna gözenekliliğine ve uygulama tekniğine bağlı olarak değişebilir.

Akrilik Zemin Kaplamaları Cushion Uygulaması ( İnce ve Kalın olmak üzere 2 kat)

Akrilik elastik taneli katman(cushion) su bazlı, akrilik bağlayıcılı, ince katman ve  iri katmanlı iki tip kauçuk granül ile hazırlanan, yüzeye esneklik kazandırmak amacıyla kullanılan bir malzemedir.Uygulama yapılacak yüzey toz, kir ve çöplerden arındırılmalıdır. Cushion %10-20 su ilave edilerek hafif koyu, ancak kolay akan bir kıvama gelinceye kadar homojen bir şekilde elektrikli matkap ile karıştırılıp, gelberi veya çekpas (squeegee) ile uygulanır. Akrilik cushion uygulanabilmesi için alt katmanlarda asgari bir kat primer, bir kat resurfacer uygulanmalıdır. Kaplama sarfiyatı 350-500 g/m2’dir, yüzeyin dokusuna gözenekliliğine ve uygulama tekniğine bağlı olarak değişebilir.

Akrilik Boya Son Kat Boya Uygulaması

Akrilik Son kat boya, %100 akrilik bağlayıcı esaslı, su bazlı, yüksek UV dayanımlı boyadır. Akrilik son kat boya ile kaplanacak yüzey toz, kir ve çöplerden arındırılmalıdır. Verimli bir uygulama için zemin sıcaklığı asgari 10 C, azami 35C olmalıdır. İkinci katı uygulamak için mevsim koşullarına göre beklenmeli, yüzeyin tamamen kuruduğu gözlenmelidir. Akrilik son kat boya birinci kat için %50-60 kum ve %30 su ile karıştırılarak, ikinci kat %5-10 kum ve %40 su ile gelberi veya 60cm genişliğinde çekpas (squeegee) ile uygulanır. Gerekli olan su miktarı sıcaklığa bağlı olarak değişim gösterebilir. Kaplama sarfiyatı, birinci kat için 500-650 gr/m², ikinci kat için ise 250-350 gr/m²’ dir, yüzeyin dokusuna gözenekliliğine ve uygulama tekniğine bağlı olarak değişebilir.

Akrilik son kat boya su ve kumu hafif koyu ancak kolay akan bir kıvama gelinceye kadar homojen bir şekilde elektrikli matkap ile karıştırılmalıdır.Akrilik son kat boya idarenin istediği renkte üretilecektir. Önceden yapılmış ve yenilenen bir zemin ise veya zemin onarım gerektiriyorsa, öncelikle zemin su ile tamamen yıkanır. Yıkama işlemi, elektrikli 2000-3000 p.s.i. basınca sahip yıkama makinesi ile yapılabilir. Elektrikli yıkama makinesiyle yapılan yıkama işleminde, yüzey ve yüzey gözenekleri ile görünür ve görünür olmayan kirler tamamen temizlenerek, kaplama malzemesinin yüzeye mükemmel biçimde yapışması için ortam hazırlanır.

Akrilik boyanın özellikleri

Akrilik boyalar sudan etkilenmez
Akrilik boya su ve sabunla da hafifçe yıkanarak temizlenebilir
Akrilik boya sıcak havalarda yumuşar, soğuk havalarda esnekliğini kaybeder.

Akrilik boya nasıl kullanılır?

Akrilik boya çeşitli amaçlarda ve genellikle hobi amaçlı kullanılan bir boyadır.

Akrilik boya nasıl yapılır?

Akrilik boyalar ilk önce evlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Duvarlarınızı boyadığınız silikon bazlı plastikler boyalar da benzer tekniklerle üretilir. Polimer mikro-partiküllerin (küçük renkli silikon parçacıkları) suda süspansiyon haline getirilmesi işlemidir. Su geçirmez özellikleri vardır. Dış cephe boyaları da aslında akriliktir. İlk çeşitlerinin üretilmesi 1940 yıllar civarında olmuştur. Dikkat edilirse kimya endüstrisinin gelişimine paralen bir seyir izlemiştir.

Akrilik Zemin Kaplamaları Görselleri

akrilik zemin kaplama
akrilik zemin kaplama